Sıkça Sorulan Sorular

Sizin için sıkca sorulan bölümüzü derledik merak ettiğiniz sorulararınız cevaplarına  buradan ulaşa bilir veya yeni sorularınız için  Mail göndere bilirsiniz.

SİPARİSİM NE ZAMAN ULASIR?

Siparisiniz aynı gün kargoya verilir stokmuzda olmayan ürünler asla sitemizde yayınlanmaz sizlerde beklemek zorunda kalmazsınız. kargonuzun durumunu anlık olarak HESABINIZ bölümünden takip edebilirsiniz .Ayrıca müşteri hizmetlerimiz mesaj,mail veya telefonla arayarak sizi bilgilendirecektir . Cuma günü 12’den sonra verilen siparisler haftasonu çalışma olmadığı için pazartesi günü elinizde olacaktır.”

SİPARİŞİMİ NASIL İPTAL EDEBİLİRİM.

İade iptal koşulları çerçevesinde ürünlerin iptali ve iadesi sağlanmaktadır. Arayarak yada mail atarak iptal talebinizi iletebilirsiniz. iptal ettiğiniz ürünün para iadesi en geç 2 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Aldığım ürünlerin fiyatlarına KDV dahil mi?

Bütün ürünlerin satış fiyatına KDV dahil edilmişti.

Siparişimin kargoya teslim edilip edilmediğini nasıl takip edebilirim?

ALLPASO’dan vermiş olduğunuz siparişiniz kargoya teslim edildiğinde e-posta yolu sms mesajı  ile bilgilendirileceksiniz. Aynı zamanda Siparişlerim linkinden kargo takip numaranıza ulaşabilirsiniz.

Kargo teslimatı sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Sitemizden verdiğiniz siparişinizde bulunan ürünler size ulaştığında kargo görevlisi yanınızdayken lütfen kargo paketini kontrol ediniz. Eğer kargo paketiniz size ulaşana kadar hasar görmüş ise, paketi teslim almayarak doğrudan bize geri gönderebilirsiniz. Teslimattan sonra paketin hasarlı olduğunu fark ettiyseniz, kargo görevlisine tutanak hazırlatarak bize geri göndermeniz gerekmektedir. Ürünler bize ulaştığında sorununuz kayıtlarımıza işlenecek ve en kısa sürede yeni ürünleriniz size gönderilecektir.

Satın aldığım ürünü teslim aldım ama iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

İade koşulları çerçevesinde, siparişinizin size ulaştığı günden itibaren 14 gün içerisinde faturanızla birlikte “Allpaso iade adresi”ne ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz.

göndereceginiz ürün eksiksiz, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde Allpaso iade adresi”ne göndermelisiniz.

İsteğiniz bize ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir ve iadeniz gerçekleştiğinde size telefon veya mail gönderilir.

Size nasıl ulaşabilirim?

ALLPASO’ya  0212 660 72 76 – 0850 480 72 76 n numaralı telefonlar dan, destek@allpaso.com e-posta adresinden , sitemiz üzerinde bulnan online müşteri temsilcisi  yolu ile bize ulaşabilirsiniz  .